Genel Bilgi

LAPAROSKOPİK CERRAHİ

Laparoskopik Cerrahi’nin Bilinmeyenleri
Son on yıl içerisinde teknolojinin tıp alanında, özellikle de cerrahi alanda kullanılmaya başlanması ile “Laparoskopik – Endoskopik Cerrahi” kavramı çok gelişti. Bu kavramın diğer anlamı ise “Minimal İnvaziv Cerrahi” yani kişiye en az zarar veren müdahalelerdir. Bu alanda gerek tıp biliminin, gerekse teknolojinin birbirini daha ileriye taşıması, süratli gelişmelere neden oluyor. Halk arasında, “Kansız Cerrahi” veya “Lazer Cerrahisi” olarak isimlendirilen laparoskopik cerrahi, neredeyse tüm göğüs ve karın boşluğu ameliyatlarında uygulanıyor. Göğüs ve karın duvarında açılan 0.2 veya 1 cm’lik birkaç delikten sokulan mikro-kamera aracılığı ile ameliyatlar ekranda (monitörde) seyredilerek gerçekleştiriliyor.

Örnek
Daha önce bir safra kesesi ameliyatı, karın duvarında en az 7 cm’lik bir yer kesilerek yapılıyordu. Laparoskopik cerraih ile iki tane 0.5 cm, iki tane 1cm’lik dört adet dekil açılarak yapılıyor. Hatta bu cerrahi daha da geliştirilerek iğne kalınlığında dört adet dekilten (needleoskopik girişimler) müdahaleler de yapılabilir. Ayrıca sindirim sisteminin ağız veya makat yoluyla incelenmesinde kullanılan endoskopik cihazlar, oldukça gelişerek toplu iğne başı büyüklüğünde, içinde 50 bin fiber band bulunan boyutlara kadar inceltilmiştir. Böylece pankreas bezi kanalları bile gözle incelenebilmektedir.

Laparaskopik Cerrahi’nin Artıları Nelerdir?
Amaliyat sonrası daha az ağrı oluyor. Hasta da çabuk ayağa kalkıyor ve doğal olarak hastanede yatış süresi kısalıyor. Ayrıca estetik açıdan da çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkıyor.

Laparoskopik Cerrahi’yle Hangi Ameliyatlar Yapılabiliyor?
Akciğer, karaciğer, mide, mide fıtığı, bağırsak, safra kesesi, böbrek, böbrek üstü bezi, dalak, apandisit, karın duvarı ve kasık fıtıklarında uygulanabiliyor.

Bu Alanda Türkiye’de Uygulanan Cerrahi Ne Boyutlarda?
Bütünüyle teknolojiden faydalanarak gerçekleştirilen bu cerrahi girişimlerin hepsi ülkemizde diğer gelişmiş ülkelerdle eş zamanlı olarak uygulanmaktadır.

Laparoskopik Kolon ve Rektum Ameliyatları
Selim kalın barsak ve rektum hastalıklarında uzun yıllar laparoskopik cerrahi uygulamalarından sonra artık günümüzde kanserlerinde de uygulanmaya başlamıştır. Ameliyat sonuçları itibariyle açık cerrahi ile arasında fark görülmezken laparoskopik cerrahinin tüm üstünlükleri söz konusudur. Karın duvarında açılan 5 veya 6 adet trokar (delik) girişi ile ameliyat yapılmakta ve barsak devamlılığı yine karın içinde stapler denilen bir çeşit otomatik dikiş makineleri ile gerçekleştirilmektedir.

Laparoskopik Hiatal Fıtık (Mide Fıtığı) ve Reflü Özefagus (GERD ) Cerrahisi
Oldukça sık rastlanan bir durumdur. Mide fıtığı ile birlikte olabildiği gibi tek başına reflü hastalığı da görülür. Mide asiti , yemek borusu alt ucundaki bozukluktan dolayı yemek borusuna geçerek tahribat yapmaktadır. Günümüzde cerrahi tedavisinde laparoskopik olarak tedavi edilmeleri ‘altın standart’ olarak kabul edilmektedir. 5 adet trokar ile karın duvarından girilerek gerek mide fıtığı gerekse reflü uygulanan laparoskopik teknik ile önlenmektedir.

Laparoskopik Splenektomi (Dalak Ameliyatı)
Dalağın cerrahi hastalıklarında 3 veya 4 adet trokar girişi ile dalak laparoskopik olarak alınabilmektedir. Özel laparoskopik cihazları ile yerinden ayrılan dalak karın içinde bir torbaya alınmakta ve bu torba içinde parçalandıktan sonra karın duvarında açılmış olan 1 cm lik trokar deliğinden emilerek karın dışına alınmaktadır.

Laparoskopik Appendektomi (Akut Appendisit)
Karın duvarı sağ alt bölümünde açılan bir adet 1 cm ve 2 adet 0.5 cm lik üç adet girişten appendisit kesilerek torba içine alınıp karın dışına 1 cm lik delikten çıkartılmaktadır.